joi, 26 mai 2011

fc barcelona (vs manchester united) / by t.r.u.

(din categoria superbenii de linkuit copiilor)
'(...) Cu Barcelona şi domnia ei impenetrabilă, fotbalul s-a apropiat periculos de unghiul mort. În genere, supremaţiile fără antidot împing sportul spre limita de la care începe ceva maiestuos şi nefiresc. În tenis, epoca Federer a fost cel mai recent exemplu de sport împins spre capătul de la care urmează doar locul de dat cu capul în absolut. Va putea Manchester United face recurs, cu acea furie care răstoarnă şi sparge, spre a reda libertatea sportului? Nu cred. Dar sîmbăta trecută, Manchester a avut ocazia să vadă cum se face aşa ceva. Iar dacă n-a văzut, a pierdut o lecţie enormă.

Leinster a cîştigat Cupa Europei la rugby după ce fusese demolată în primele 40 de minute. La pauză, Northampton conducea cu 22-6. După pauză s-a iscat un uragan. Leinster a atacat cu o înverşunare dementă. Am văzut cel mai frumos meci de rugby al ultimilor mulţi ani. Scor final 33-22. Leinster a demonstrat cum se sparg digurile, cum se răstoarnă istoria şi cum se poate obţine cenuşă din adversarul care te surclasează. Ei bine, cum? Habar n-avem. E clar că se poate, dar nu e clar cum se poate. Iar dacă Manchester nu va putea, ştim de pe acum că la anul finala Ligii Campionilor se va juca tot pentru detronarea Barcelonei. Ştim deja numele viitorului candidat: Chelsea. Dar asta numai dacă suprimarea lui Ancelotti va fi urmată de rechemarea lui Hiddink. Pînă atunci, un apel umanitar: Opriţi Barcelona! E inadmisibil de bună.'